Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 5668702



*

nr 566 8702


Vas

silver, signerad, 1954, graverad, höjd: 16


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 februari 2009
kl 19:12:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 13:02:00 1      Vinnande bud
16/2 17:05:15 1      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: graverad silver vas ädelmetall
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr